NEDEN ROBOTİK KODLAMA

Faydaları Nedir? Ne İşe Yarar? Robotik Kodlama Atölyeleri Nerede, Nasıl Yapılıyor? Pandemi Önlemleri Alındı mı?

Robotik ve Kodlama

Çocuklar için robotik ve kodlama tüm dünyada oldu gibi ülkemizde de gün geçtikçe  popülerliğini hızla arttırıyor.

Küçük yaşta nasıl kod yazılacağını öğrenmek çocuğunuzu gerçekten bir ömür boyu başarıya hazırlayabilir. Özellikle bilgisayar bilimleriyle ilgili bir alana girmeseler bile, onlara neredeyse her modern endüstride bir avantaj sağlar.

Sınıfta kodlama eğitimi alacak kadar şanslı olan öğrenciler için bile, okullarda verilen eğitimler yetersiz kalmaktadır. (tipik olarak sadece Scratch , Code.org vb. ). Bununla mücadele etmek için birçok ebeveyn, çocuklarına robotik ve kodlama öğretebilmek için dışarıdan bir kurum aramaktadır.

Bu durum kesinlikle okulların hatası değil. Robotik ve kodlamayı gerçek diller ve araçlarla öğretmek, genellikle bu alanda uzun yıllar tecrübesi olan yarışma ve proje  geçmişine sahip öğretmenler gerektirir. Ve okullar, çoğunlukla bu öğretmenlere sahip değildir.

Kısacası, Robkod’u kurmamızın  nedeni budur . Profesyonel diller ve araçlarla robotik ve kodlamayı  öğrenmeye hazır olan öğrenciler için alternatif bir yol sağlamak istedik . Ayrıca bu öğrencilere, orta ve ileri düzey projelere geçerken, yetenekli eğitmenlerden ihtiyaç duydukları mentor desteğini almalarını sağlamak istedik. Robkod çocuklara tüm dünyanın kabul ettiği, Facebook, Amazon ve Google’daki çalışanların kullandığı aynı gelişmiş kodlama dillerini ve araçlarını öğretiyor. En ileri düzey öğrencilerimiz artık makine öğrenimi ve yapay zeka öğreniyor!

Çocuklar İçin Kodlama Nedir? Kod Yazmayı Öğrenmek İçin Hangi Yaş Uygun? 

Kodlama veya bilgisayar programlama, programcıların bir bilgisayara bir görevi nasıl gerçekleştireceğini söylemek için gerçekleştirdiği yaratıcı bir süreçtir. Temelinde, programlama dillerini kullanarak bilgisayar programları yazmayı içerir. Çocuklar için kodlama, yaratıcı projeler geliştirirken onların ilgilerini en üst seviyede tutan materyaller ve uygulamalar kullanılarak öğretilir.

Kısacası, çocuklar için kodlama genellikle oyunlaştırılır ve çocukların öğrenmesini eğlenceli hale getirir!

Kodlama oyunlaştırılabildiğinden, 5 yaşından itibaren çocuklar görsel blok arayüzleri veya yaşa uygun metin tabanlı kodlama sınıflarını kullanarak kodlamayı öğrenmeye başlayabilirler.

Oyunları, uygulamaları ve diğer çocuk merkezli projeleri kullanan çocuk bilgisayar programlama kursları, öğrencilerin ilgisini çekecek şekilde gerçek dünya becerilerini öğretmek için kanıtlanmış araştırma tabanlı bir yaklaşımdır.

 Çocuğum Kod Yazmayı Neden Öğrenmeli?

  1. Bilgisayar bilimi, matematik, bilim, problem çözme, takım çalışması, proje tabanlı öğrenme, yaratıcı sanatlar ve daha fazlasını içeren bir dizi alanda beceriler geliştirir. Steve Jobs’un söylediği  gibi, “Kodlama size nasıl düşüneceğinizi öğretir.”
  2. Bilgisayar programını öğrenmek, tıpkı bir yabancı dil öğrenmek gibidir. Ne kadar erken başlarsan o kadar kolay olur.
  3. Dünyada da 2020 yılında yazılım alanındaki istihdam oranı yaklaşık 1.4 milyon artacak.
  4. Bilgisayarla ilgili meslekler, STEM’de (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) öngörülen yeni iş pozisyonlarının% 60’ından fazlasını oluşturur.
  5. Bilgisayar programlama, günümüz iş piyasasında ihtiyacınız olan becerileri öğretir.
  6. Bilgi işlem, eğitimden tarıma, hukuktan işletmeye ve inşaattan tıbba kadar neredeyse her sektöre güç veriyor.
  7. Bilgisayar mühendisliği işleri, yeni mezunlar için en yüksek ücret sunan  işler arasındadır.
  8. Kodlama, en yeni liberal sanattır. (Liberal sanatlar geleneksel olarak bireyleri sivil yaşama hazırlamak ve öğrencilerin çevrelerindeki dünyayı anlamalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.Çekirdek müfredata dahil edilmesi sadece bir zaman meselesidir).